Oakfield Primary Academy

Transforming lives with exceptional learning - aspiring beyond the expected

Staff

 

Regional Director: Tim Culpin

Deputy Director of Education: Sarah Barton

 

Executive Headteacher: 

Jo Collinson

(Designated Safeguarding Lead)

 

Deputy Headteachers

Martin Hickling

(Designated Safeguarding Lead, PE Coordinator)

 

Kayleigh Livingstone

(EYFS Phase Leader, RWI Co-Ordinator, Specialist Leader in Education & Staff Governor)

 

Class Teachers

Year 6 Starfish: Lucinda Abel (Upper KS2 Curriculum Leader)

Year 6 Polar Bears: Priya Mistry

Year 5 Penguins: Dan Cooke (Assessment & Numeracy Leader, Specialist Leader in Education)

Year 5 Lobsters: Tim Cole

Year 4 Sharks: Alice Hill (Lower KS2 Curriculum Leader)

Year 4 Dolphins: Jasmine Nash

Year 3 Turtles: Martin Hickling (Designated Safeguarding Lead, PE Coordinator)

Year 3 Stingray: William Burrows

Year 2 Deers: Stephanie Robinson (KS1 Phase Leader, KS1 Curriculum Leader)

Year 1 Giraffes: Sam Williams (SENCO)

Year 1 Dragonflies: Sophie Wright

Reception Butterflies: Kayleigh Livingstone (EYFS Phase Leader, RWI Co-Ordinator, Specialist Leader in Education & Staff Governor)

Reception Squirrels: Rebecca Parry-Hall

Nursery Ladybirds: Karen Lowe

 

Cover Teacher: Ann Lewellyn & Claire Ray-Etienne

 

SENCO: Sam Williams

Speicalist Teaching Service: Annette Davis & Louise Jones

Teaching & Learning: Anna Gregory

 

KS2 Class Teaching Assistants

Julia Jordan (Attendance Lead & Mental Health First Aid)

Farzhana Mogul (Staff Governor & EAL Support)

Rebecca Randall (EAL Support)

Michelle Craggs (Speech & Language & Nurture)

Kim Beasley

Katarzyna Wilczynska

Sonia Hart

June Hickton

Fiona Hobbins

Wendy Vaux

Debbie Spademan

 

KS1/EYFS Class Teaching Assistants

Louise Young (Nurture)

Christine Dietrich (Speech & Language)

Jenny Russell

Janette Newbon (Speech & Language)

Donna Neal

Julie Holloway

Donna Ellis

Andrea Williams

Sarah Davies

Debbie Spademan

 

Admin Staff

Jo Fricker (School Business Manager & Designated Safeguarding Lead)

Laura Gibbins (Office Manager)

Jamie Merritt

Nikita Oakes

 

Swimming Teacher

 

Tammy Earl 

 

Site Manager

Ray Anderson

 

Midday Supervisors

Julie Holloway

Karen Parker

Sheila Treacy

Tracy Wadsworth

Katarzyna Wilczynska

Donna Fior

Donna Ellis

Sarah Taggart

Michelle Craggs

Sarah Davies

Jenny Russell

Charlotte Port

 

Local Governing Body

Christine Doxford (Chair, SEN Governor and Safeguarding Governor)

Jo Collinson (Executive Head Teacher)

Mike Newton (Vice Chair, Health & Safety and GDPR)

Sheela Hammond (Prevent)

Richard Craggs (Parent Governor, Finance & Statutory Grants)

Kayleigh Livingstone (Staff Governor)

Farzhana Mogul (Staff Governor)

Jo Fricker (Clerk)